Connect with us

Sim Racing

Между реалността и виртуалния свят: Интервю с българския дрифт и sim racing пилот Христо Миралаев

Христо Миралаев влиза във виртуалния шампионат SIMGEAR Drift Competition. Той е талантлив дрифт пилот с многобройни успехи на пистата и едновременно с това запален sim racing състезател.

Дрифтът е динамичен и зрелищен спорт, който изисква невероятен контрол върху автомобила, прецизност и смелост. От друга страна, sim racing светът ни предоставя възможността да преживеем адреналина на състезанията във виртуална среда, където всяка секунда и всяко решение имат значение. Христо умело комбинира тези две дисциплини и днес ще разберем как те се преплитат в неговия живот и кариера.

Започва българският виртуален дрифт шампионат SIMGEAR Drift Competition.

Ще говорим за неговия път в дрифт състезанията, как sim racing-а му помага да усъвършенства своите умения, както и за бъдещето на моторните спортове у нас.


За дрифт състезанията:

Как започна твоята кариера в дрифтинга? Как се запали по този спорт?

На 12-13 годишна възраст с брат ми и баща ми започнахме да ходим на сбирки с американски автомобили. Всеки път с нетърпение очаквах момента, в който някой ще излезне да прави „донъти“. След известно време се сдобихме с американски автомобил на задно предаване, с който постоянно карах баща ми да ходим по полигони, за да се учим да правим и ние „донъти“. От там се започна постоянно гледане на видеа от моя страна и разучаване що е то дрифт, като в един момент притежавахме пригоден за следното автомобил, Nissan 200sx S13. Това беше момента, в който вече бях „заразен“.

През годините съм участвал по множество благотворителни събития и дрифт дни, като дебюта ми като дрифт пилот беше миналата година, взимайки участие в последния кръг на SoDrift в клас Pro2, където успях да запиша 1-ва квалификация и завърших 2-ри.

Какви са най-големите предизвикателства, пред които се изправяш като дрифт пилот?

Най-големите предизвикателства за мен са съчетаването на дрифта с работата и осигуряване на нужните средства. Спорта се развива последните години с много сериозни темпове и за да си конкурентен освен сериозни умения като пилот е нужно и автомобилът ти да е много подготвен. Набавянето на части за автомобилите ми също често го намирам за трудно, тъй като концепциите, които използвам са силно неразпространени в България и почти за всичко се чака доставка от чужбина.

Разкажи ни за твоето най-запомнящо се състезание. Какво го прави специално?

Последното състезание, на което участвах от шампионата SoDrift в град Сливен определено ще го помня доста дълго. За 3 дни успях да изтъркам само 3 комплекта гуми, един комплект издържа средно 2-3 преминавания. Постоянно се чупеха части по колата, като всяко ново чупене беше все по-сериозно и по-сериозно. Кулминацията беше, когато турбото започна да се „разглабя“ и беше жестока борба да държа колата в дрифт.

Какви качества според теб трябва да има един успешен дрифт състезател?

Aналитично мислене, стремеж към постоянно усъвършенстване и най-важното, здрава психика.

Как се подготвяш физически и психически преди състезание?

Единствената физическа подготовка, за която успявам да отделя време е завиването на болтчета в гаража в нестандартни пози. Психическата подготовка за мен лично е по-важна в дисциплината дрифт, тъй като имаш около 30 секунди, в които ако не се представиш отлично състезанието приключва.

Има ли конкретна марка или модел кола, който предпочиташ за дрифт състезанията?

Имам неописуема страст към японските автомобили и в частност 200SX S13 и Silvia S15 шаситата на Nissan. Това са и платформите, които за мен на този етап са най-добрият избор за дрифт кола.


За sim racing-а:

Каква е твоята връзка със sim racing-а? Как и защо започна да се занимаваш с това?

Около 10-годишна възраст започнах да карам на симулатор. Бях изключително запален по автомобилите, а на тази възраст това ми беше единственият вариант, чрез който да бъда максимално близо до шофирането. В деня, в който се качих на дрифт автомобил и успях да издрифтя завой без даже да мога да потегля нормално осъзнах колко много помагат симулаторите.

Какви са основните разлики между реалния дрифт и виртуалните състезания? Какви предимства виждаш в sim racing-а?

Основната разлика е, че във виртуалните състезания се усеща липсата на центробежни сили и усещането за скорост.

Предимствата на sim racing-a са, че можеш да направиш колкото желаеш тренировъчни обиколки на писта, на която ще се състои истинско състезание и в същото време не се опичаш на 60 градуса, а си седиш по гащи на климатик вкъщи. Още едно нещо, което много ми харесва е, че като се удариш в стена просто натискаш “back to pits” бутон и колата е като нова.

Какви симулатори и оборудване използваш за твоите simracing тренировки?

База Simucube Pro 2, педали Fanatec V3 Inverted, а за шифтър и ръчна използвам китайски варианти. Малко поскръцват и щракат, но пък работят от над 1 година безотказно.

Как смяташ, че sim racing-a помага на уменията ти в реалните дрифт състезания?

Едни от многото неща, с които ми помага е по-бърза адаптация към променящи се условия, по-правилна траектория и по-добър усет, в кой момент какво трябва да се случи.

Има ли общности или лиги в sim racing-a, в които участваш? Какво е тяхното значение за развитието на sim racing сцената в България?

Тази година успях да взема ProSpec лиценз за участие в CNDS (Concept Drift Series), шампионат, в който участват не малко лицензирани VDC и Formula Drift пилоти. Също така в SIMGEAR Drift Competition ще взема участие. Това ще е първият по рода си български виртуален дрифт шампионат, за което се радвам изключително много.


Лични въпроси:

Как балансираш между дрифт състезанията и sim racing-а? Имат ли двете дисциплини нещо общо в подготовката?

Психическата подготовка е основното нещо, което аз намирам за сходно. Интересното е, че в sim racing-a „предстартовата треска“ е много по-сериозна отколкото в реалните състезания, тъй като съдиите са в пъти по-строги, конкуренцията е много по-сериозна и трябва да си перфектен във всеки един аспект, за да успееш.

Кои са твоите идоли или вдъхновители в дрифта и sim racing-а?

Идол не бих казал, че имам, но определено следя каналите на много от успешните дрифтъри и успявам да науча нещо ново постоянно от тях.

Какви са твоите цели за бъдещето – както в реалния дрифт, така и във виртуалния свят?

Животът ще покаже как ще се наредят нещата, но със сигурност целта ми е за нещо голямо.

Какво е мнението ти за бъдещето на моторните спортове в България и къде виждаш себе си в тази картина?

Бъдещето на моторните спортове зависи от няколко ключови фактора:

  • Разрешаване на споровете между федерациите;
  • Развитие на инфраструктура като писти и места за тренировки;
  • Подкрепа от страна на държавата и частния сектор;

Тези три фактора ако бъдат изпълнени смятам, че бъдещето ще е добро и ще имаме много български пилоти на световно ниво.

Каква е ролята на технологиите в развитието на моторните спортове? Смяташ ли, че sim racing-а ще се развие още повече?

Прави ми впечатление, че в последните години все повече пилоти наблягат на sim racing-а и промяната в нивото им на каране се забелязва осезаемо. Смятам, че sim racing-a ще продължи да се развива и има светло бъдеще.


За популяризиране на спорта:

Какво би посъветвал младите пилоти, които искат да се занимават както с дрифт, така и със sim racing?

Не се отказвайте при всяка малка пречка, защото този спорт, така както всеки, изисква отдаденост и много тренировки. Изучавайте техники от опитни пилоти и анализирайте своето каране, било то в sim racing-а или на живо. Научете се как да си настройвате автомобила. Правилната настройка на автомобила както в реалния живот, така и в sim racing-a е много ключов момент, който може да ви доведе до победата.

Как мислиш, че можем да привлечем повече млади хора към дрифтинга и виртуалните състезания?

Създаване на повече събития и места на които обществото да има възможност да се докосне до състезателни автомобили, реални или виртуални, за да усетят тръпката и емоцията, която те ти дават.

Кои са най-важните уроци, които си научил от дрифт състезанията и как ги прилагаш в ежедневието си?

Контрол и баланс: Дрифтът изисква прецизен контрол над автомобила и умение за поддържане на баланс в динамични ситуации. В ежедневието това може да се превърне в умение за управление на стреса и вземане на решения в трудни моменти.

Планиране и стратегия: Успешните дрифтъри трябва да планират своите движения и да предвиждат реакциите на автомобила. В работата и личния живот, стратегическото мислене и планирането на стъпките напред са от съществено значение за постигане на цели.

Адаптивност: Дрифт състезанията често изискват бърза адаптация към променящите се условия на пистата. В ежедневието, способността да се адаптираме към нови ситуации и предизвикателства е ключова за успеха.

Работа в екип: В много случаи дрифт състезанията включват работа с екип от механика и помощен персонал. Умението да работим в екип и да комуникираме ефективно е важно както в професионалната, така и в личната сфера.

Упоритост и постоянство: Достигането на успех в дрифта изисква много практика и упоритост. Тази нагласа може да бъде приложена в ежедневието, където постоянството и усилията водят до постигане на дългосрочни цел.

Благодаря за това интервю и ти желая успех в SIMGEAR Drift Competition!

И аз благодаря!

Кликни тук за да коментираш

Напиши коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Предстоящи състезания

януари, 2025

Няма състезания

Фен магазин

Пистов шампионат

Още Моторспорт

Още от Sim Racing

X